کپسول جعبه آتش نشانی

کپسول آتش نشانی

کپسول جعبه  آتش‌ نشانی : نوعی دستگاه اطفا حریق است . این دستگاه بخشی از یک کپسول جعبه  آتش‌نشانی قابل‌حمل است و بسته به نوع آتش ، ترکیبات مختلفی مثل آب ، پودر و گاز ، دی‌اکسید کربن را با فشار  فراوان روی آتش می ریزد.

کپسول آتش نشانی


کپسول‌های آتش‌نشانی ، سیلندرهای فلزی جامد هستند که با آب یا نوعی از  مواد ترکیبی مثل کربن دی‌اکسید پر می‌شوند . در این کپسول ، یک لوله محفظه فشار را به بالای کپسول متصل می‌کند و یک دریچه فنر ارتباط بین لوله و خروجی را مسدود می‌کند . در بالای استوانه یک سیلندر کوچک دیگر با گاز فشرده نظیر دی‌اکسید کربن و یک شیر برای جلوگیری از انتشار CO۲ وجود دارد .

نحوه ی استفاده

برای استفاده از کپسول جعبه  آتش‌نشانی باید ضامن را بکشید و اهرم را فشار دهید . این اهرم یک میله را فشار می‌دهد تا دریچه فنر را به پایین هل دهد و دریچه خروجی را باز کند . گاز فشرده با فشار آزاد می‌شود و با نیروی قابل‌توجهی از مخزن به خروجی تخلیه می‌شود .

انواع پودر موجود در کپسول جعبه آتش نشانی

  1. پودر CO۲
  2. پودر و گاز
  3. آب  
  4. و غیره

 که هر کدام از آن‌ها کاربرد خاصی دارند .

نصب کپسول جعبه آتش نشانی

کپسول جعبه  آتش‌نشانی معمولا ً در ساختمان‌ها در یک محل به راحتی در دسترس , مانند نصب روی یک دیوار شلوغ به راحتی نصب می‌شوند . آن‌ها همچنین اغلب برای وسایل نقلیه موتوری ,قایق ها , و هواپیما نیز نصب می‌شوند

 این مورد توسط قانون در بسیاری از حوزه‌های قضایی , برای کلاس‌های مختلف وسایل نقلیه مورد نیاز است . به عبارتی همه وسایل نقلیه تجاری باید حداقل یک کپسول جعبه  آتش‌نشانی داشته باشند , با توجه به نوع خودرو و کالا ( به عنوان مثال , تانکرهای سوخت معمولا ً باید دارای ۲۰ پوند ( 9.1 کیلوگرم ) باشند , در حالی که اکثر افراد می‌توانند ۵ پوند ( 2.3 کیلوگرم ) حمل کنند .

کپسول آتش نشانی1
کپسول آتش نشانی1

معیارهای ایجاد شده در مورد قرار دادن ” کپسول‌های جریان سریع ” در مکان‌هایی مانند ذخیره‌سازی و انتقال مایعات تحت فشار و یا مناطق تحت فشار مجاز برای داشتن ” جریان سریع ”  برای خروج مواد از کپسول مورد نیاز است , را ایجاد نماید . تغییر رده وسایل نقلیه رقابتی نیازمند سیستم‌های اطفا حریق می باشد

حد بالای کپسول جعبه  آتش‌نشانی , همانطور که در دسته اندازه‌گیری شد , ۴۸ اینچ ( 1.2 متر ) است . تاسیسات آتش‌نشانی نیز محدود به بیش از ۴ اینچ در مسیر مجاور سفر باید داشته باشند .

در نیوزیلند ، نصب اجباری کپسول جعبه  آتش‌نشانی در خودروها محدود به نیروگاه و کشاورزی و وسایل نقلیه خدمات مسافری با بیش از ۱۲ صندلی و وسایل نقلیه است که کالاهای قابل‌اشتعال را حمل می‌کنند . آژانس حمل و نقل NZ توصیه می‌کند که همه وسایل نقلیه شرکت یک کپسول جعبه  آتش‌نشانی از جمله خودروهای سواری حمل کنند .

روش نگهداری از  کپسول جعبه آتش نشانی

اغلب کشورهای دنیا , به عنوان بخشی از قانون ایمنی حریق , نیاز به تعمیر کپسول جعبه  آتش‌نشانی منظم توسط فرد متخصص را  دارند و این قوانین در بسیاری از کشورهای جهان امری ضروری محسوب می شود. فقدان نگهداری می‌تواند منجر به عدم اجرای صحیح در صورت نیاز منتج شود . حتی در بسیاری از موارد کپسول ها ممکن است مانند بمب منفجر شوند.

در ایالات‌متحده , کدهای حریق ایالتی و محلی و همچنین آن‌هایی که توسط آژانس‌های فدرال مانند امنیت شغلی و مدیریت بهداشت ایجاد شده‌اند , عموما ً با استانداردهای تعیین‌شده توسط انجمن حفاظت از حریق ملی ( nfpa ) سازگار هستند .

 آن‌ها معمولا ً نیاز به استفاده از دستگاه‌های اطفا حریق در تمام ساختمان‌ها به غیر از خانه‌های تک خانواری و بازرسی برای اطمینان از اینکه واحد تحت فشار و بدون مانع ( که توسط یک کارمند ساختمان انجام می‌شود ) و یک بازرسی و خدمات سالیانه توسط یک تکنیسین واجد شرایط می‌باشد.

روش نگهداری از  کپسول جعبه آتش نشانی

 برخی حوزه‌های مقرراتی به خدمات تکراری بیشتری نیاز دارند . برای نشان دادن نوع خدمات انجام‌شده ( بازرسی سالانه , تغذیه , کپسول جعبه  آتش‌نشانی جدید ) برچسب روی کپسول جعبه  آتش‌نشانی قرار می‌گیرد . تست فشار هیدرواستاتیک برای همه انواع دستگاه‌ها نیز مورد نیاز است , به طور کلی هر پنج سال یکبار برای مدل‌های آب و دی‌اکسید کربن برای مدل‌های شیمیایی خشک سالی است .

اخیرا ً nfpa و icc به حذف نیاز بازرسی روزانه به صورت الکترونیکی رای دادند . طبق نظر nfpa , سیستم باید رکورد ثبت وقایع الکترونیکی را در پانل کنترل ثبت کند . این سیستم همچنین باید به طور مداوم بر حضور فیزیکی کپسول , فشار داخلی و اینکه آیا انسداد وجود دارد یا نه , نظارت کند . در صورتی که هر یک از شرایط بالا پیدا شود , سیستم باید برای مقامات هشدار دهد تا آن‌ها بتوانند فورا ً وضعیت را تصحیح کنند . نظارت الکترونیک می‌تواند به صورت سیم‌کشی یا بی‌سیم باشد که نشان می دهد در ایالات متحده امریکا کپسول های آتش نشانی به گونه ای پلتفرمیک شده اند که بر روی بستر لینوکس داده های خود را برای مراکز نظارتی ارسال می نمایند و امکان تختی از قوانین حفاظتی را تقریباً به صفر می رسانند .

البته این امر در ایران هنوز به اجرا درنیامده است چرا که سبک و سیاق ساختار جامعه ی اطلاعاتی ایالات متحده با ایران کاملا متفاوت می باشد.

کپسول جعبه آتش نشانی در فضاهای عمومی

کپسول‌های خاموش‌ کننده آتش گاهی هدف خرابکاری در مدارس و دیگر فضاهای باز هستند . جعبه کپسول های آتش نشانی گاهی تا حدی ، یا به طور کامل توسط یک خرابکار تخلیه می‌شوند و به توانایی‌های بالقوه مبارزه با آتش آسیب می‌رسانند .که این منجر به این می شود که در هنگام نیاز نتوان از کپسول به نحو مناسب بهره برداری نمود.

در فضاهای عمومی باز ، محفظه‌های فلزی به طور ایده‌آل در داخل کابینت نگهداری می‌شوند که باید برای دستیابی به کپسول شکسته شوند ، و یا آژیر هشدار دهنده‌ای از خود منتشر کنند که بدون کلید قطع شود ، و اگر آتش‌سوزی وجود نداشته باشد ، به یک فرد غیر مجاز  کپسول تحویل داده می‌شود .

همچنین در برخی اوقات که کپسول نیازمند تعمیر می باشد  پیام هشداری صادر می شود که نشان می دهد که باید کپسول را برای استفاده بررسی کنند به طوری که اگر استفاده شود ممکن است درست عمل نکند.

جمع بندی

استفاده از کپسول جعبه آتش نشانی امروزه به امری بدیهی در ساختمان ها ,خودروها ,قایق ها و هواپیما ها بدل شده است و در بسیار یاز موارد در فضاهای عمومی نیز از این ابزار استفاده می شود.استفاده درست و به هنگام و چک کردن سالانه که در امریکا به صورت پلتفرمیک می باشد می باشد سبب استاندارد سازی در شرایط اجباری می گردد.

ارسال یک پیام

Create your account